Přemýšlíte, kam investovat část svých uložených peněz? Bankou poskytnutý výnos z termínovaného vkladu je tak malý že Vás to otráví, státní dluhopisy - emise Vám utekla. Investiční nákup bytu a pak starosti s nájemníky, v lepším případě zhodnocení do 5% ročně? Říkáte si, cena nemovitostí vždy poroste, ale netušíte, že ostatní byty si koupili cizinci, a byty v lepším případě budou zet prázdnotou.

Budete si připadat na chodbách jako v Shenzhenu na Čínský nový rok, kdy se 80% města vyprázdní a ve městě zůstanou jen nešťastníci, kteří nesehnali lístky na dopravu domů. Taková nemovitost se nebude prodávat snadno. Máme něco lepšího, co je trochu adrenalin díky volatilitě kurzu a rychlosti odvětví. Na druhou stranu teď je šance zhodnotit vaše peníze výrazným způsobem a být součástí technologické revoluce, která zajistí růst cen vybraných kryptoměn a vydělat na tom.

Proč bych měl vůbec uvažovat nad tím, zda si koupit těžební stroj a mít pravidelný přísun těžené kryptoměny? Odpovědí je více. Potenciál růstu cen kryptoměn je v horizontu let je v řádu desítek procent ročně. Vlastníte vyladěný stroj, který těží 24 hodin 365 dnů v roce za cenu elektřiny, která je velmi nízká. O stroj se vám postarají ti, co ho vyrobili a provozují stejné stroje na vlastní účet. Nejsilnějším argumentem proč koupit a těžit, jsou technologie za kryptoměnami, které zajistí jejich využití v budoucnu a tím i jejich růst hnaný poptávkou.

/static/blog/1/1.png

Technologie blockchain je tak zásadní, že firmy ve světě dnes investují stovky milionů dolarů do využití těchto technologií a k napojení ke svým stávajícím službám a produktům nebo k zabezpečení svých služeb. Doba, kdy budete mít doma lednici, která sama rozpozná, co vám chybí, Alexa nebo jiná služba zboží objedná, v blockchainu se uloží transakce. Přepravce složí zásilku do vašeho zásilkového boxu u domu. Jak? Ověření svojí identity z mobilního zařízení s vysílačem boxu (např. RFID) dojde ke kontrole že box očekává tuto zásilku v blockcahinu, zapsání transakce, box se otevře a zboží bude uloženo dovnitř.

Z vaší chytré peněženky se v tu chvíli převede kryptoměna na účet firmy maloobchodníka, transakce proběhne v řádu minut a obchodník nebude platit provizi x % za příjem platby kartou ale jen zlomek částky. Nebudou do toho zapojeni žádní lidé, kteří by přepisovali, evidovali doklady. Vy vše ihned uvidíte ve svém mobile. Podobně to může probíhat při objednávkách, které budete dělat na e-shopech a již nebudete muset spěchat domů nebo do úschovny zásilek, hledat v nabídce e-shopu který box je volný či řešit, kde v tu dobu budete.

/static/blog/1/2.png

Tohle je budoucnost, která nás čeká. Budete mít více času pro sebe. Když v březnu 2012 Facebook vstoupil se svými akciemi na burzu za cenu 38 USD za akcii trh zareagoval poklesem, Mark Zuckerberg posléze v září na konferenci TechCrunch Discrupt v San Franciscu přiznal, že vstup na burzu skončil pro něj zjevným zklamáním a Wall Street podle něj nechápe potenciál sociálních sítí 1

Proto si myslím, že tyto instituce v současné době nejsou dobrými rádci v otázkách investic do kryptoměn a neměli byste se jimi nechat moc ovlivňovat. Na víc je svět kryptoměn pro ně velkou konkurencí nejen v transakčních poplatcích. Jak jsou dneska kryptoměny mezi lidmi rozšířené? Dle studie, kterou provedla společnost Ipsos pro ING Bank v Evropě, Austrálii a Spojených státech během března a dubna 2018, jsou tyto výsledky: 9% respondentů dnes vlastní kryptoměny, 25% odpovědělo, že budou vlastnit kryptoměnu v budoucnu.

Nejvíce vlastníků kryptoměn pochází z Turecka (18%), nejméně Lucembursko (4%). 10% Evropanů vlastní kryptoměnu. 35% dotázaných vidí v platbě kryptoměnami budoucnost na online obchodech. Stejné procento predikuje růst cen kryptoměn. Toto je důkaz, že kryptoměny nejsou vlastněny jen hrstkou krypto nadšenců a není důvod investovat v rozumné míře do moderních oborů.

 


1 (https://beta.techcrunch.com/2012/09/11/zuckerberg-on-facebooks-ipo-stock-performance-has-been-disappointing/?_ga=2.168551265.198527207.1530086219-1310253016.1530086219)
https://www.ezonomics.com/stories/striking-out-alone-few-own-bitcoin-or-other-cryptocurrency-so-far/