Jakožto investoři věříme, že opravdový investiční potenciál naplní především takové technologie, které dělají reálně naše životy lepšími. V tomto článku uvidíte více než 30 projektů a firem, které ukazují, kde všude již dnes blockchain technologie vytváří reálné hodnoty.

Je čím dál tím zřejmější, že technologie blockchainu je mnohem víc než jen Bitcoin. Řešení založené na blockchainu vidíme ve většině sektorů od financí, přes zdravotnictví, média, vládu a další sektory. Inovativní způsoby využití se objevují každý den. Zatímco některé mohou přirozeně selhat a upadnout v zapomnění, jiné by se mohly stát opravdovými pojmy, pokud se blockchain ukáže být tak revoluční jak mnozí, včetně nás, předvídají.

Kyberbezpečnost

Guardtime – Tato společnost vytváří pomocí blockchainu podpisové systémy „bez klíčů“, které jsou v současnosti využívány k zabezpečování zdravotních záznamů milionu estonských občanů.

REMME je decentralizovaný ověřovací systém, který má za cíl nahradit přihlašovací údaje a hesla SSL certifikáty uloženými v blockchainu.

Zdravotnictví

Gem – Tento start-up spolupracuje s Centre for Disease Control na ukládání dat o vypuknutí a šíření chorob do blockchainu, což by mělo zvýšit efektivitu reakce a pomoci v neštěstí

SimplyVital Health – Má ve vývoji dva blockchainové produkty související se zdravím, ConnectingCare, který sleduje progres pacientů po opuštění nemocnice, a Healt Nexus, který cílí na poskytování decentralizovaných blockchainových záznamů o pacientech.

MedRec – projekt MIT obsahující elektronické blockchainové zdravotní záznamy navržené za účelem lepšího ověřování, důvěrnosti a sdílení dat.

Finanční služby

ABRA – Peněženka na kryptoměny využívající Bitcoin blockchain k držení a sledování bilance v různých kryptoměnách.

Bank Hapoalim – Spolupráce izraelské banky a Microsoftu za účelem vytvoření blockchainového systému pro kontrolu bankovních záruk

Barclays – Barclays spustilo množství blockchainových iniciativ zahrnujících sledování finančních transakcí a boj s podvody. Prohlašuje, že „věříme … , že blockchain je fundamentální částí nového operačního systému této planety.“

Maersk – Toto konsorcium námořní dopravy a transportu odhalilo plány na blockchainové řešení pro zefektivnění námořního pojištění.

Aeternity – Umožňuje tvorbu chytrých kontraktů, které se aktivují, když síťový konsensus potvrdí naplnění podmínek – což například umožňuje průběh automatických plateb, shodnou-li se strany, že podmínky byly naplněny.

Augur – Umožňuje tvorbu předpovědí trhu založených na blockchainu, pro obchodování derivátů a dalších finančních nástrojů v decentralizovaném ekosystému.

Výroba a průmysl

Provenance – Tento projekt cílí na poskytování transparentních záznamů o původu v nabídkovém řetězci založených na blockchainu.

Jiocoin – Největší indický konglomerát, Reliance Industries, oznámil vývoj platformy pro logistiku v nabídkovém řetězci založené na blockchainu, spolu s vlastní kryptoměnou, Jiocoin.

Hijro – Původně znám pod jménem Fluent, cílí na vytvoření blockchainového frameworku pro spolupráci v tvorbě prototypů a ověřování koncpetů.

SKUChain – Další blockchainový systém pro umožnění sledování zboží při průchodu nabídkovým řetězcem.

Blockverify -  Blockchainová platforma zaměřující se na opatření proti podvodům, s původním využitím v případech zahrnujících diamanty, farmaceutika a trhy s luxusním zbožím.

Transactivgrid – Komunitní business projekt se sídlem v Brooklynu, umožňující členům lokálně produkovat a prodávat energii, s cílem redukovat náklady spojené s distribucí energie.

STORJ.io – Distribuované a šifrované cloudové úložiště, které umožňuje uživatelům sdílet nevyužité místo na pevném disku.

Vláda

Dubaj – Dubaj cílí na to stát se prvním světovým státem fungujícím na blockchainu. V roce 2016 zástupci 30 vládních resortů zformovali komisi, která se věnuje zjišťování příležitostí využití blockchainu v sekcích zdravotních záznamů, transportu, obchodních registrací a prevence šíření krvavých diamantů.

Estonsko – Estonská vláda se spojila s Ericsonnem v iniciativě zahrnující tvorbu nového datového centra za účelem přesunutí veřejných záznamů do blockchainu.

Jižní Korea – Samsung tvoří blochainová řešení pro jihokorejskou vládu, která budou použita v oblasti veřejné bezpečnosti a přepravních aplikací.

Govcoin – Britské ministerstvo práce a sociálních věcí vyšetřuje možnosti použití blockchainové technologie k zaznamenávání a administraci vyplácení benefitů.

Democracy.earth – Jedná se o open-source projekt, cílící na umožnění tvorby demokraticky strukturovaných organizací, a potenciálně i států nebo národů, za pomoci blockchainových nástrojů.

Followmyvote.com – Umožňuje tvorbu vezpečných, transparentních hlasovacích systémů, a tak redukuje možnosti volebních podvodů, a zvyšuje volební účast zvýšenou přístupností demokracie.

Charita

Bitgive – Tato služba cílí na poskytování větší transparentnosti charitativních příspěvků a větší transparentnost spojení mezi dary a výsledky projektů. Spolupracuje s dlouhodobě fungujícími charitativními projekty jako je Save The Children, The Water Project a Medic Mobile.

Retail

OpenBazaar – OpenBazaar je pokus o vytvoření decentralizovaného tržiště, kde zboží a služby bude možno obchodovat zcela bez prostředníka.

Loyyal – Jedná se o univerzální věrnostní framework založený na blockchainu, jehož cílem je umožnit zákazníkům kombinovat a obchodovat věrnostní odměny novými způsoby, a umožnit maloobchodníkům nabízení více sofistikovaných věrnostních balíčků.

Blockpoint.io – Umožňuje maloobchodníkům vytvářet platební systémy pro blockchainové měny jako Bitcoin, a dále dárkové karty a věrnostní schémata založená na blockchainu.

Nemovitosti

Ubiquity – Tento start-up vytváří systém založený na blockchainu pro sledování komplikovaných právních procesů, které vytvářejí napětí a zvýšené náklady při převodech nemovitostí.

Transport and turismus

IBM Blockchain Solutions – IBM ohlásilo zveřejnění množství blockchainových iniciativ s globálními partnery nesouvisejících s financemi v roce 2018. Toto video ukazuje jak by mohlo dojít k zvýšení efektivity v pronajímání vozidel.

Arcade City – Aplikace, jejímž cílem je porazit Uber v jeho vlastní hře, díky přesunutí sdíleného cestování a pronájmu vozidla na blockchain.

La'Zooz – Komunitně vlastněná platforma pro synchronizaci prázdných míst ve vozidle s pasažéry poptávajícími přepravu v reálném čase.

Webjet – Tento online cestovní portál vyvíjí blockchainové řešení, které umožní efektivní vysledování a obchod volných hotelových pokojů, s platbou férově směřovanou do sítě zprostředkovatelských stránek účastnících se v zaplňování last-minute volných míst.

Média

Kodak – Kodak nedávno značně navýšil hodnotu svých akcií oznámením vývoje blockchainového systému pro sledování práv duševního vlastnictví a plateb fotografům.

Ujomusic – Založen zpěvákem a textařem Imogenem Heapem k zaznamenávání a sledování tantiém pro muzikanty, a rovněž za účelem umožnit muzikantům vytvořit záznam o vlastnictví jejich práce.

Je úžasné sledovat všechny tyto iniciativy. Jsem si jist, že ne všechny se promění v dlouhodobě úspěšné podniky, ale pokud indikují jen jedno, pak je to široký potenciál, který nabízí blockchainová technologie.

Věříme v inovace a pozitivní dopad technologií na životy lidí i business samotný. Proto investujeme do těžby kryptoměn. Zajímá Vás více informací o možnostech investice do tohoto rychle se rozvíjejícího se segmentu? Kontaktujte nás a my Vás provedeme světem investic do kryptoměn. Pro nezávaznou schůzku stačí vyplnit tento formulář.